İREM YERLİKAYA

18 Haziran 1974 İstanbul doğumluyum. Ortaokul ve lise öğrenimimi Özel Moda Kolejinde tamamladım. 1998 yılında İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum.

1999-2005 yılları arasında Ford Otomotiv San. AŞ’de mühendis olarak görev yaptım.

Yazmaya olan ilgim, ortaokul yıllarında başladı. Eşsiz bir Türkçe ve Edebiyat öğretmeni olan merhum Gaye Barlas’ın uzun yıllar öğrencisi olmak paha biçilmez bir deneyimdi benim için.

Üniversite yıllarında kısa deneme çalışmalarım oldu. Ardından da öyküler yazmaya başladım. Madem mühendislik okuyordum, o halde mühendislik eğitimi aracılığı ile temeli, analitik düşünce üzerine inşa edip yapıları adım adım edebiyat, felsefi düşünce ve sanatla biçimlendirmek de bir yol olabilirdi. Bu şekilde hayattan ve insanlardan söz eden farklı türlerde metinler yazmak benim için mutluluğun tanımıydı...

İlk romanım “KUMRULAR ZAMANI” 2008 yılında yayımlandı.

İç ses ile konuşma diyaloglarından oluşan ikinci kitabım “AYNADAKİ YALNIZLIĞIM” 2010’da yayımlandı.

Üçüncü kitabım, şiir türünde, “İNCELİKLER YÜZÜNDEN” 2017’de yayımlandı. Şiirin yeri bambaşka hayatımda. O bana çok sonraları, hayatımın başka bir evresinde geldi…

Öykülerden ve denemelerden oluşan iki ayrı yeni kitabım, hazırlık aşamasındadır.

Edebiyat ortamlarında şiirlerim, öykülerim, denemelerim yayımlandı.

Belirli dönemlerde farklı konularda İngilizce-Türkçe çeviriler yaptım.

2011-2014 yılları arasında yayınevlerinde editör ve çevirmen olarak çalıştım.

2014 yılında Erickson Coaching International Türkiye üzerinden aldığım eğitim programlarını tamamladım ve eş zamanlı olarak Profesyonel Yaşam Koçu olarak hizmet vermeye başladım.

2015’te birkaç arkadaş bir araya gelerek İnceyazı Yayınevi’ni kurduk. Edebiyatist dergisi ile birlikte farklı türde kitaplar yayımladık. Aynı anda yazar olmak ve yayıncılık yapmak istemediğimi anladığımda rotamı yazmaya, yazmak isteyen kişilere destek olmaya ve editörlük alanlarına çevirdim.

Kendi deneyimlerimle, farklı alanlardaki eğitimlerimi birleştirerek oluşturduğum “Yazar Koçluğu” konseptini uygulamaya başladım. Bu konuda yazmak isteyen kişilerle çalışıyorum. Bu çalışmalara, talep doğrultusunda editörlük hizmeti de dâhil olabiliyor. Ana sayfadaki “Yazar Koçluğu” bölümünden konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bununla birlikte yine hem yazmak hem de yaratıcılığını beslemek isteyen kişiler için, grup olarak gerçekleştirdiğimiz farklı atölye çalışmalarımız mevcut. Bu konuyla ilgili de “Atölyeler” bölümünden daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Geleceğimizin parlak yıldızları, daha iyi bir dünya için, en masum coşkularıyla seslerini kalem aracılığı ile duyurmak isteyen, yaratıcılıkları ile harikalar yaratmaya hazır, çocuk yazarlarımızla da birebir çalışıyorum. Yetişkinlerden farklı bir konseptte ancak bütünüyle aynı öz, aynı ilkeler ve niyetle.

“Yaratıcı Etkinlikler Evi” adlı projem henüz hazırlık aşamasında. Bu proje ile hedefim, her alanda yaratıcılığı özgür bırakmak ve bıraktırmakla, kişinin iç yolculuğunda, sanatı ve edebiyatı kullanarak ona farklı alanlar açabilmektir.

Yaşama anlam katmak, iyiliğin, güzelliğin, adaletin ve gerçeğin peşi sıra giderek, daha iyi bir dünya yaratmak için emek vermek, tüm çalışmalarımın özüdür. Yoluma ışık tutan Usta’nın sözünün hepimize ilham olması dileğimle…

“Temiz bir yürek tez yıldırılamaz!” Shakespeare